Z radością ogłaszamy skład gremiów jurorskich konkursu Książka Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBY.

W tegorocznej edycji swoją wiedzą merytoryczną wspierać nas będą:

 

JURY LITERACKIE

Ewa Gruda – przewodnicząca składu

Ukończyła filologię polską na UW. Po studiach pracowała jako dziennikarka w Biurze Reklamy AGPOL, następnie jako redaktorka w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej. Po transformacji ustrojowej związana z Biblioteką m.st. Warszawy, w której w latach 1992–1997 zajmowała się recenzowaniem nowości wydawniczych, w latach 1998–2018 kierowała Muzeum Książki Dziecięcej, a obecnie prowadzi wywiady z twórcami oraz organizuje wystawy prac współczesnych polskich ilustratorów. Od lat promuje piękną książkę w Polsce i za granicą. Recenzentka i redaktorka książek dla młodego czytelnika, redaktorka prac naukowych i czasopism fachowych, autorka scenariuszy wystaw, jurorka w konkursach literackich i literacko-plastycznych. Otrzymała liczne nagrody i odznaczenia, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Zasłużonej dla Warszawy i „Pro Masovia”. Członkini Polskiej Sekcji IBBY (nagroda PS IBBY w 2012 r.) i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (nagroda „Pegazik” w 2014 r., Honorowa Odznaka PTWK w 2017 r., Dyplom Stulecia PTWK w 2022 r.). Stypendystka MKiDN w roku 2018.

dr Mateusz Świetlicki 

Jest adiunktem w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownikiem Pracowni Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej (IFA) oraz współzałożycielem i członkiem rady programowej Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży (Wydział Filologiczny).  Laureat wielu prestiżowych stypendiów, w tym Komisji Fulbrighta, Fundacji Kościuszkowskiej, Uniwersytetu Harvarda, Kijowskego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki oraz Internationale Jugendbibliothek. Jest autorem monografii autorskich i współautorskich oraz licznych artykułów, które ukazały się w polskiej i międzynarodowej prasie naukowej. Swoje badania prezentował na licznych konferencjach (m.in. w USA, Kanadzie, Chile, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Ukrainie). Pełni funkcję zastępcy redaktor naczelnej czasopisma „Filoteknos” oraz jest członkiem zespołu redakcyjnego serii „Children’s Literature, Culture, and Cognition” wydawnictwa John Benjamins Publishing. Jego zainteresowania badawcze obejmują literaturę dziecięcą i młodzieżową, jak również szeroko rozumianą kulturę popularną i film. Przedstawiciel Childhood & Youth Network, międzynarodowej organizacji Social Science History Association, członek wielu innych organizacji, m.in. Memory Studies Association i International Research Society for Children’s Literature. W roku 2021 pełnił funkcję jurora w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jego najnowsza książka to „Next-Generation Memory and Ukrainian Canadian Children’s Historical Fiction: The Seeds of Memory” (Routledge 2023). Wkrótce nakładem wydawnictwa Brill ukase się zbiór „Navigating Children’s Literature through Controversy: Global and Transnational Perspectives”, który współredagował z Elżbietą Jamróz-Stolarską i Agatą Zarzycką.

dr Katarzyna Slany

Jest polonistką oraz doktorem literaturoznawstwa ze specjalizacją: Literatura dla Dzieci i Młodzieży. Badała i interpretowała współczesną literaturę dziecięcą i młodzieżową najpierw na Uniwersytecie Pedagogicznym, obecnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest członkinią Polskiej Sekcji IBBY, IRCL (International Research in Children’s Literature) oraz Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Pedagogicznego. Dotychczas trzykrotnie pełniła funkcję jurorki w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Prowadzi prelekcje z zakresu Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, m.in. podczas krakowskich Targów Książki oraz podczas cyklicznych wykładów dla bibliotekarzy. W jej dorobku znajdują się trzy monografie naukowe: „Groza w literaturze dziecięcej. Od Grimmów do Gaimana” (autorska), a także „Śmierć w literaturze dziecięcej i młodzieżowej” (pod jej redakcją) oraz „Imaginautka zaangażowana. Twórczość i biografia Doroty Terakowskiej z perspektywy XXI wieku” (pod redakcją jej i Katarzyny Wądolny-Tatar). Jest autorką około pięćdziesięciu artykułów naukowych, jak również uczestniczką około czterdziestu konferencji naukowych (polskich, międzynarodowych, zagranicznych, część z nich współorganizowała). Posiada stale rosnący dorobek krytyczno-literacki. W 2019 roku zakwalifikowała się na stypendium naukowe w Monachium, skierowane do badaczy literatury dziecięcej, podczas którego pracowała nad książką habilitacyjną. Prowadzi blog: Piórkiem i pazurkiem o współczesnej literaturze dziecięcej i młodzieżowej.

JURY GRAFICZNE

Joanna Olech – przewodnicząca składu

Jest autorką, ilustratorką, recenzentką książek dla młodych. Absolwentka wydziału grafiki warszawskiej ASP. Debiutowała w „Kurierze Polskim”. W 1978 roku rozpoczęła współpracę z wydawnictwami. W latach 1980–1990 projektowała scenografie i kostiumy dla Teatru Telewizji. Od 1991 roku publikuje artykuły i felietony, najpierw w „Świecie Młodych”. Prowadziła własną kolumnę w tygodniku „Kobieta i Życie”. W latach 1994–2004 współpracowała z agencjami: Saatchi & Saatchi, Corporate Profiles DDB, Ogilvy & Mather, Euro RSCG. Pisała artykuły dla: „Elle Deco”, „Dom & Wnętrze” i „Dobre Wnętrze”. W 1998 roku rozpoczęła współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Gazetą Wyborczą”, „Dzieckiem”, „Nowymi Książkami”. Była przewodniczącą lub członkinią jury wielu konkursów. Od 2003 roku należy do Polskiej Sekcji IBBY, przez dwie kadencje jako członkini zarządu. Wydała: „Dynastię Miziołków”, „Gdzie diabeł mówi; do usług!”, „Trudne słówka”, „Czerwony Kapturek” w serii „Niebaśnie”, „Tarantula, Klops i Herkules”, „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Pulpet i Prudencja – smocze pogotowie przygodowe”, „Pompon na wakacjach”, „Bolek i Lolek – Bal przebierańców”, „Bolek i Lolek – Żarłoczna gra”, „Ząb czarownicy”, „Poppintrokowie – opowiadania z magią i dreszczem”, wraz z Edgarem Bąkiem „Kto ty jesteś?” i „Egaliterra”, „Mam prawo i nie zawaham się go użyć!” i książki w serii „Czytam Sobie”, opowiadania w zbiorach: „Opowiadania o zwierzętach”, „Poczytaj mi mamo jeszcze raz”, „Opowiadania wigilijne”, „Opowiadania z dreszczykiem”, „Nowe przygody Bolka i Lolka”, „Rzeczy warszawskie z dreszczem”. Jest współautorką podręcznika do języka polskiego Wydawnictwa Szkolnego PWN „Po polsku”. Zdobyła wiele nagród. W latach 2011–2012 prowadziła warsztaty dla młodych ilustratorów w krakowskiej fundacji „Znaczy się”. Od roku 2010 ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 2013 roku wykłada w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW. W roku 2014 powołana na członkinię Kapituły Nagrody Pary Prezydenckiej za twórczość dla dzieci. Od roku 2014 współpracuje z dwumiesięcznikiem „KSIĄŻKI – Magazyn do Czytania”.

Piotr Socha

Jest grafikiem, ilustratorem, kucharzem amatorem. Przez wiele lat współpracował jako ilustrator z redakcjami „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów”, „Polityki”, „Newsweeka”,

„Przekroju”, „Playboya”, „Harward Business Review”, „Machiny” i wielu innych. Od 2013 roku współpracuje jako ilustrator z Wydawnictwem Dwie Siostry, dla którego zaprojektował trzy książki dla dzieci: „Pszczoły” (wyd. w 2015 roku, tłumaczona na 32 języki) i „Drzewa” (wyd. w 2018 roku, tłumaczona na 28 języków). Autorem tekstu do obu książek jest dr Wojciech Grajkowski. Książka „Pszczoły” była wielokrotnie nagradzana w Polsce i poza jej granicami. Najnowszą książkę „Brud. Cuchnąca historia higieny” (wyd. w 2021 roku, tłumaczona na 13 języków) stworzył wspólnie z Moniką Utnik-Strugałą, która napisała do niej tekst. Książka otrzymała kilka nagród w Polsce, m.in. Mądra Książka Roku 2021. Była nominowana do nagrody Mądra Książka Roku w Austrii. Jeden z największych niemieckich dzienników, „Suddeutsche Zeitung”, wybrał ją również jako jedną z kilku najlepszych książek non fiction dla dzieci w 2022 roku. W czasie wolnym uprawia nordic-walking, czyta książki historyczne i myśli o podróżach.

Tomasz Broda

Jest rysownikiem, ilustratorem, twórcą lalek i masek z przedmiotów codziennego użytku. Profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie prowadzi Pracownię Ilustracji. Ośmiokrotny laureat Międzynarodowej Wystawy Satyrykon, zdobywca nagrody dla ilustratora w konkursie Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY. Pomysłodawca i kurator konkursu na szkicownik „Szkic ma moc”.

 

JURY UPOWSZECHNIANIA CZYTELNICTWA

W skład Jury wchodzą laureatki nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursach Książka Roku PS IBBY w latach 2020–2022 i to One w tegorocznym konkursie nominują zgłoszone osoby lub instytucje do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa.

 

Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz, twórczynie autorskiego programu zajęć przybliżających wartościową literaturę wychowankom ośrodka – dziewczętom w wieku 14–19 lat (Upowszechniaczki Czytelnictwa 2020)

 

Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, konsekwentne i nieprzerwane działająca na polu wzbudzania zachwytu nad książkami u dzieci i ich opiekunów (Upowszechniaczka Czytelnictwa 2021)

 

 

 

 

Małgorzata Swędrowska, twórczyni metody czytania wrażeniowego, od lat działająca na rzecz czytelnictwa najmłodszych (Upowszechniaczka Czytelnictwa 2022)

 

 

 

 

 

NAGRODA W KATEGORII SPECJALNEJ „DZIECKO JEST NAJWAŻNIEJSZE”

Nagroda zostanie przyznana we współpracy z Fundacją Polki Mogą Wszystko – dla twórcy/ autora/ autorów/ wydawcy książek (tekstów literackich, książek obrazkowych lub komiksów) o tematyce związanej z dziecięcymi doświadczeniami przemocy i zaniedbania, opublikowanych w okresie ostatnich 10 lat (czyli od 2013 do 2023).

Konkurs Książka Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBY jest dofinansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Adres do korespondencji

Polska Sekcja IBBY
Multimedialna Biblioteka
dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI
ul. Tyniecka 40a
02-621 Warszawa
e-mail: ibby@ibby.pl
 

Partnerzy

 • Archiwa

 • PS IBBY

  • Multimedialna Biblioteka
   dla Dzieci i Młodzieżyy nr XXXI
   ul. Tyniecka 40a
   02-621 Warszawa

 • Dane rejestrowe

  • NIP: 525-15-75-002
   REGON: 011201900
   KRS: 0000164995

 • Konto bankowe

  • Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski SA
   Oddział 101 Warszawa,
   Al. Jana Pawła II 25,
   00-854 Warszawa
   80 1440 1299 0000 0000 0187 5485