„Jemy”
„Myjemy się”
„Płaczemy”
„Śmiejemy się”
Seria „DziubDziuSie”
Ilustracje: Monika Hanulak
Wydawnictwo Dwie Siostry
Naj-naje zaopiekowane! Dostają oto – od Moniki Hanulak i Dwóch Sióstr – nowość, i to od razu całą serię. Cztery tomiki przezabawnych, uroczych (ale w bardzo dobrym stylu) kartonówek dotyczą podstawowych, codziennych doświadczeń maluchów: konsumpcji, higieny i emocji. A właściwie to odpowiednio: wcinania jedzonka, bryzgania wodą, ryku w niebogłosy i wypełnionych śmiechem wygłupów na maksa. Prościutkie rymowanki, krótkie zdania, mnóstwo zdrobnień, no i przede wszystkim fantastyczna galeria tytułowych DziubDziuSiów – rezolutnej Dzidzi i rozkosznego zastępu zwierząt(ek). Każdy z bohaterów ma swój kolor i „przyjazne” kształty, które stanowią wynik dowcipnej krzyżówki pluszaka z elementami karykatury (olbrzymie uszy, długaśne wąsy, za duże głowy, za małe stópki – takie hanulakawaii). Ci sami bohaterowie pojawiają się we wszystkich częściach, tylko w jednej z nich na scenę wkracza Pani Rysia, sugerując, że akcja toczy się w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Postacie w większości mają żeńskie desygnaty, choć sama Dzidzia, właściwie neutrum, sugerowałaby podobną uniwersalność płciową wszystkich bohaterów. Książeczki powtarzają schemat konstrukcyjny narracji: introdukcja wynikająca z tytułu, rozwinięcie będące rytmiczną wyliczanką popisów kolejnych DziubDziuSiów, a wreszcie zakończenie stanowiące dowcipną puentę. Wielka umiejętność Hanulak w przedstawianiu całego wachlarza emocji za pomocą kilku kreseczek i prostych kształtów, z dodatkiem prószenia budującego przekonujący efekt miękkości, przenosi nas w bezpieczny, przyjazny świat. Dzidzie będą znały DziubDziuSie na pamięć!
Anita Wincencjusz-Patyna
















