Jan Bajtlik – ilustracje i projekt graficzny
Urszula Woźniak – projekt graficzny książki
Wiesław A. Lasocki – tekst
Wydawnictwo: Muchomor, Warszawa
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 140 s.
Oprawa twarda
Format: 170 x 220 mm
ISBN: 978-83-89774-51-4
Przedział wiekowy: 9+
Książka dla dzieci o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, opowiedziana przez pryzmat nieprawdopodobnej historii – przyjaźni groźnego niedźwiedzia, misia Wojtka z polskimi żołnierzami. Książkę czyta się jednym tchem, a szata graficzna i włączone ilustracje podkreślają jej unikatowy charakter. Wznowiona w Polsce (wcześniejsze wydania nie zwracały niemal uwagi), wzruszająca opowieść otrzymuje własne, ponadczasowe miejsce, życie, nowy wymiar legendy. Trudne i często tragiczne dzieje bohaterów, w tej edycji uszanowano przez szlachetną, ascetyczną formę graficzną.
Ogólna kolorystyka książki rozgrywa się na matowym sztywnym papierze, pomiędzy dominującym zgaszonym złotem, wyrafinowanym błękitem i czernią. Wybrane barwy, w kontakcie z treścią książki, rozpoczynają swoją niezależną aktywność, wyraziście emanują swoją symboliką, nadają historyczną aurę całości. Bezkres pustyni, połączony został z kolorem mundurów żołnierzy i przeniesiony na kartki książki w postaci złotawej ziarnistej struktury barwy. Użyte do numeracji stron i tytułów rozdziałów szablony przypominają o prowizorycznej tymczasowości, o wszędzie obecnych napisach stosowanych na sprzęcie wojskowym, czołgach, samochodach. Przywracają atmosferę, w której rozgrywa się akcja. A szlachetny odcień błękitu wprowadza element ponadczasowości, mitycznej stylizacji, należny skromnym bohaterom. Graficzna czerń pozostawia postacie w ich rzeczywistości, wtapia w bezkres wyobraźni, nadaje ponadczasowy wymiar.
Każdy zastosowany w książce element plastyczny – przemyślany, celowy –podporządkowany jest, z pozoru skromnemu, umieszczonemu na okładce wizerunkowi niedźwiadka niosącego pocisk artyleryjski. Jest to wizerunek wzięty z historycznej plakietki 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wojtek obecny był wśród żołnierzy w każdej trudnej chwili, malowany na samochodach, na plakietkach przypinanych do mundurów, wywoływał uśmiech, przetrwał najstraszniejsze wydarzenia. Zasłużył, żeby poświęcić mu tak oryginalną i ciekawą szatę graficzną książki o nim samym.
Rec. Krystyna Rybicka
NOMINACJA GRAFICZNA KSIĄŻKA ROKU 2012