„Kocina”
Berenika Kołomycka
Wydawnictwo Egmont
„Kocina” to piękna historia, która opowiada o wartościach i uczuciach w bardzo subtelny, a jednocześnie przejrzysty i czytelny sposób. Kluczowym, a zarazem niebagatelnym elementem całego komiksu staje się metanarracyjny zabieg fabularny, którego nie powstydziłby się sam Tadeusz Baranowski. Tytułowa „Kocina” jest przedstawiona przez Berenikę Kołomycką nie jako kolejny bohater, ale współautorka komiksowego albumu, a pozostałe zwierzęta są świadome swojej „papierowości” i fikcyjności. Ta gra konwencją ma w sobie duże pokłady życzliwego, subtelnego humoru. Na tyle jednak zrozumiałego, że będzie czytelny przez młodych odbiorców i wspaniale pobudzi ich wyobraźnię bez narzucania jednoznacznych interpretacji. Na uwagę zasługuje także warstwa graficzna i sposób komiksowej narracji, prowadzonej z niezwykłą gracją, oszczędnością środków wizualnych. Zestawienie konturowego piórka ze stonowaną kolorystyką i wszystkie wymienione wcześniej walory wpisują „Kocinę” w tradycję frankofońskiego, alternatywnego komiksu dla dzieci, w którym kreska świetnie współgra z poczuciem humoru. To bardzo uniwersalna, ponadczasowa opowieść, wymykająca się trendom. Świetna intelektualna przygoda.
Sebastian Frąckiewicz
















