2017

  • Katarzyna Ryrych – nagroda literacka za książkę dla dzieci Łopianowe pole, il. Grażyna Rigall,   Adamada
  • Marcin Szczygielski – nagroda literacka za książkę dla młodzieży Serce Neftydy, Marcin Szczygielski , wyd. Instytut Wydawniczy Latarnik

Wyróżnienia literackie

2016

  • Joanna Fabicka Rutka (nagroda literacka za książkę dla młodzieży)

Wyróżnienia literackie

Nominacje literackie


2015

Wyróżnienia literackie

1990

  • Joanna Kulmowa za tom wierszy Zgubione światełko

1991

  • Joanna Rudniańska za powieść Rok smoka
  • Torill T. Hauger za powieść Czarna śmierć

1992

  • Dorota Terakowska za powieść Córka Czarownic
  • Małgorzata Musierowicz za powieść Noelka

1993

  • Krystyna Siesicka za powieść Chwileczkę, Walerio…

1994

  • Tomek Tryzna za powieść Panna Nikt
  • Wyróżnienie literackie – Hanna Krall za baśń Co się stało z naszą bajką

1995

  • Ewa Nowacka za powieść Emilia z kwiatem lilii leśnej i gawędę Bożęta i my
  • Wyróżnienia literackie:
    • Marta Fox za powieść Agaton-Gagaton: jak dobrze być sobą
    • Beata Ostrowicka za powieści Niezwykłe wakacje i Eliksir przygód

1996

  • Zbigniew Przyrowski za Encyklopedię przyrody i techniki dla dzieci i rodziców
  • Wyróżnienie literackie – Alicja Baluch za eseje Pogaduszki do poduszki i Ceremonie literackie

1997

  • Edmund Niziurski za powieść Pięć melonów na rękę
  • Ewa Przybylska za powieść Dzień kolibra

1998

  • Dorota Terakowska za powieść Samotność Bogów
  • ks. Janusz Tarnowski za tom gawęd Twój głos o przyrodzie, zwierzętach i środowisku

1999

  • I nagroda – Katarzyna Kotowska za opowiadanie Jeż
  • II nagroda – Dorota Terakowska za powieść Tam gdzie spadają Anioły
  • III nagroda – Zofia Beszczyńska za tom wierszy Kot herbaciany

2000

  • Wanda Chotomska za tom Legendy polskie
  • Barbara Tylicka za leksykon Bohaterowie naszych książek: przewodnik po literaturze dla dzieci i młodzieży
  • Wyróżnienie literackie:
    • Marta Fox za cykl Pierwsza miłość

2001

  • Liliana Bardijewska za bajkę Zielony Wędrowiec
  • Anna Onichimowska za opowiadanie Sen, który odszedł

2002

  • I nagroda – Grażyna Bąkiewicz za powieść O melba!
  • II nagroda – Beata Ostrowicka za powieść Świat do góry nogami
  • III nagroda – Zofia Beszczyńska za opowiadania Bajki o rzeczach i nierzeczach

2003

  • Zdzisław Domolewski za powieść Zosia pleciona
  • Wyróżnienia literackie:
    • Magda Papuzińska za powieść Wszystko jest możliwe
    • Małgorzata Strzałkowska za tom wierszy Zielony, żółty, rudy, brązowy!

2004

  • Maciej Wojtyszko za książkę Bromba i filozofia
  • Wyróżnienia literackie:
    • Liliana Bardijewska za Moje – nie moje
    • Grażyna Ruszewska za Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara
    • Małgorzata Strzałkowska za Gimnastyka dla języka (i Polaka, i Anglika)

2005

  • Rafał Kosik za dwutomową powieść Felix, Net i Nika
  • Wyróżnienia literackie:
    • Zofia Beszczyńska za tomik wierszy Z górki na pazurki
    • Jacek Lelonkiewicz za bajkę Okruszek z Zaczarowanego Lasu
    • Ewa Grętkiewicz za książkę Szczekająca szczęka Saszy
    • Anna Onichimowska za powieść Lot Komety
  • Wyróżnienie specjalne:
    • Joanna OlechCzerwony Kapturek

2006

  • Beata Ostrowicka za książkę dla dzieci młodszych Ale ja tak chcę!
  • Liliana Bardijewska za książkę dla dzieci starszych Dom ośmiu tajemnic
  • Wyróżnienia literackie:
    • Grzegorz Gortat za Do pierwszej krwi
    • Małgorzata Strękowska-Zaremba za Bery, gangster i góra kłopotów
    • Małgorzata Strzałkowska za Plaster Czarownicy i inne baśnie

2007

  • Barbara Kosmowska za książkę dla młodzieży Pozłacana rybka
  • Agnieszka Kuciak za książkę dla dzieci Przygody kota Murmurando
  • Wyróżnienia literackie:
    • Joanna Rudniańska za książkę dla młodzieży Kotka Brygidy
    • Anna Onichimowska za książkę dla młodzieży Dziesięć stron świata
    • Dorota Suwalska za książkę Bruno (i siostry)

2008

  • Romek Pawlak za książkę dla dzieci Miłek z Czarnego Lasu
  • Małgorzata Gutowska-Adamczyk za książkę dla młodzieży 13. Poprzeczna
  • Wyróżnienia literackie:
    • Małgorzata Strękowska-Zaremba za książkę dla dzieci Złodzieje snów
    • Krystyna Siesicka za powieść dla młodzieży Powiem Julce

2009

  • Andrzej Maleszka za książkę dla dzieci Magiczne drzewo. Czerwone krzesło
  • Ewa Nowak za książkę dla młodzieży Bardzo biała wrona
  • Wyróżnienia literackie:
    • Zofia Beszczyńska za książkę dla dzieci Lusterko z Futra
    • Grzegorz Gortat za książkę dla młodzieży Szczury i wilki
    • Jacek Podsiadło za książkę dla młodzieży Czerwona kartka dla Sprężyny
    • Małgorzata Strzałkowska za książkę dla dzieci Zielony i Nikt

2010

  • Maria Ewa Letki za książkę dla dzieci Zaczarowane historie
  • Marcin Szczygielski za książkę dla młodzieży Omega
  • Wyróżnienia literackie:
    • Agnieszka Błotnicka za książkę dla młodzieży Kiedy zegar wybije dziesiątą
    • Adam Jaromir za książkę dla dzieci Zarafa
    • Grzegorz Kasdepke za książkę dla dzieci Horror! czyli skąd się biorą dzieci
    • Anna Łacina za książkę dla młodzieży Czynnik miłości

2011

  • Joanna Klara Teske za książkę dla dzieci Pies w Krainie Wędrującej Nocy
  • Zofia Beszczyńska za książkę dla młodzieży Jajko księżyca
  • Wyróżnienia literackie:
    • Iwona Chmielewska za książkę dla dzieci Pamiętnik Blumki
    • Barbara Ciwoniuk za książkę dla młodzieży Musisz to komuś powiedzieć
    • Jarosław Mikołajewski za książkę dla dzieci Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór
    • Barbara Stenka za książkę dla dzieci Masło przygodowe

2012

  • Michał Rusinek za książkę dla dzieci Wierszyki domowe
  • Marcel A. Marcel za książkę dla młodzieży Oro
  • Wyróżnienia literackie:
    • Anna Czerwińska-Rydel za książkę dla młodzieży Ciepło – zimno. Zagadka Fahrenheita
    • Grzegorz Kasdepke za książkę dla dzieci W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko
    • Magdalena Kozłowska za książkę dla młodzieży Zupa z jeża
    • Marcin Pałasz za książkę dla dzieci Sposób na Elfa
    • Marcin Wicha za książkę dla dzieci Klara. Słowo na „Szy”

2013

  • Malina Prześluga za książkę dla dzieci Ziuzia
  • Ewa Przybylska za książkę dla młodzieży Most nad Missisipi
  • Wyróżnienia literackie
    • Grzegorz Gortat za książkę Ewelina i czarny ptak
    • Marcin Szczygielski za książkę Arka czasu

2014

  • Dorota Kassjanowicz za książkę dla dzieci Cześć, wilki! (Dwie Siostry, Warszawa 2014)
  • Anna Piwkowska za książkę dla młodzieży Franciszka (Fundacja Zeszytów Literackich, Warszawa 2014)

Wyróżnienia literackie

  • Liliana Bardijewska za książkę O czym szumią muszle (Zielona Sowa, Warszawa 2014)
  • Jarosław Mikołajewski za książkę Wiersze z kąpieli (Egmont Polska, Warszawa 2014)
  • Tomasz Trojanowski za książkę Stroiciel (Literatura, Łódź 2014)

 

 

 

 

Adres do korespondencji

Polska Sekcja IBBY
Multimedialna Biblioteka
dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI
ul. Tyniecka 40a
02-621 Warszawa
e-mail: ibby@ibby.pl
 

Partnerzy

  • Archiwa

  • PS IBBY

    • Multimedialna Biblioteka
      dla Dzieci i Młodzieżyy nr XXXI
      ul. Tyniecka 40a
      02-621 Warszawa

  • Dane rejestrowe

    • NIP: 525-15-75-002
      REGON: 011201900
      KRS: 0000164995

  • Konto bankowe

    • Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski SA
      Oddział 101 Warszawa,
      Al. Jana Pawła II 25,
      00-854 Warszawa
      80 1440 1299 0000 0000 0187 5485