Iwona Chmielewska wraz z pięcioma artystami z całego świata została nominowana do„Małego Nobla” 2018 w kategorii graficznej. Oprócz niej na liście znaleźli się: Pablo Bernasconi z Argentyny, Linda Wolfsgruber z Austrii, Xiong Liang z Chin, Igor Oleynikov z Rosji i Albertine ze Szwajcarii. Zwycięzców obu kategorii (literackiej i graficznej) poznamy podczas Targów Książki w Bolonii w poniedziałek 26 marca br.
Nagroda im. Hansa Christiana Andersena często nazywana jest „Małym Noblem”, ponieważ stanowi najważniejsze międzynarodowe odznaczenie przyznawane za twórczość dla dzieci. Patronką nagrody jest Królowa Danii, Małgorzata II. Kandydatów mogą zgłaszać wyłącznie narodowe sekcje IBBY – w tym roku o miejsce na shortliście ubiegali się twórcy z 35 krajów.
Iwonę Chmielewską do Nagrody zgłosiło Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych, czyli Polska Sekcja IBBY. Wyboru laureatów dokonuje międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą badacze i znawcy literatury dziecięcej. Nagroda przyznawana jest co dwa lata.
Iwona Chmielewska jest drugą polską twórczynią, która trafiła na shortlistę HCAA. Do tej pory udało się to jeszcze Zbigniewowi Rychlickiemu, wybitnemu polskiemu grafikowi i ilustratratowi, który był jedynym jak na razie polskim laureatem “Małego Nobla”. Otrzymał go w 1982 roku.
Iwona Chmielewska jest jedną z najlepszych współczesnych ilustratorek w Polsce. Znają ją i doceniają również czytelnicy zagraniczni. Jej książki wydawane są m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Jest podwójną laureatką Bologna Ragazzi Award – za autorską książkę obrazkową Oczy oraz za Maum.Dom duszy z tekstem Heekyoung Kim. W Polsce współpracuje z wieloma wydawnictwami (m.in. Wytwórnia, Media Rodzina, Warstwy, Format, Entliczek, Wolno). W 2011 roku otrzymała tytuł Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY za “Pamiętnik Blumki”.
Nagroda im. H. Ch. Andersena przyznana zostanie po raz 62. w kategorii literackiej, a 52. w kategorii graficznej. Przez lata była to jedyna międzynarodowa nagroda przyznawana twórcom dziecięcym (od 2002 roku jest jeszcze Nagroda im. Astrid Lindgren). Na nagrodę składają się złoty medal i dyplom wręczane na uroczystej ceremonii podczas Kongresu IBBY (International Board on Books for Young People). Z okazji przyznania nagrody ukazuje się specjalny numer czasopisma „Bookbird”, w którym zamieszczane są nazwiska i biogramy nominowanych, a także sprawozdanie z obrad jury.
Więcej o Nagrodzie im. Hansa Christiana Andersena na stronach ibby.org
(m.in. informacje o idei nagrody, listy i noty biograficzne nominowanych w edycji 2018 pisarzy i ilustratorów)